Niedobór miedzi rośnie
Światowy przemysł coraz bardziej brakuje miedzi — za okres od stycznia do czerwca włącznie 2014 roku deficyt czerwonego metalu wzrosła do poziomu 296 tys. ton, o czym poinformowali analitycy «World Bureau of Metal Statistics». I to przy tym, że według danych specjalistów, ilości wytopu wyrafinowaną miedzi wzrosły o 2,7%, w wysokości 10,8 mln ton, poziom konsumpcji wynosi 11,056 mln ton. Globalne zapasy miedzi w magazynach spadła o 22 tys. ton, pomimo увеличившуюся na 5% wydobycia, составившую 9,23 mln ton. Jednak analitycy liczą na zmniejszenie kosztów miedzi na początku września bieżącego roku, koncentrując się przy tym na obniżenie składek na dostawę czerwonego metalu — swoisty wyceny kompas, wskazujący na szybki spadek wartości kontraktów terminowych. Według Michaela Видмера, eksperta «BofA/Merrill Lynch», w ostatnich dniach spadły amerykańskie i europejskie nagrody w związku z zastojem sezonowej produkcji na tle rosnącego niepokoju konsumentów na temat dalszych perspektyw gospodarczych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmniejszenie popytu obniży cenę metalu i na początku września funt miedzi będą oceniane w 2,94 USD.
Prognozy na 2015 rok również nie napawają optymizmem — według wstępnych szacunków analityków «Danske Bank» cena jednej tony czerwonego metalu podniesie się na 619 USD, co w ogóle zwiększy cenę do poziomu 7725 USD za tonę. Nieco wcześniej prognoza była bardziej pocieszające, specjaliści «Morgan Stanley» obiecał wzrost kosztów miedzi do końca bieżącego roku do poziomu 7055 USD za tonę, w roku 2015 poziom powinien wzrosnąć do 7400 USD za tonę. Popyt w USA i Europie kontynuuje swój wzrost, a oferta pozostawia wiele do życzenia.
Tymczasem, выплавка czerwonego metalu w Peru do końca roku zwiększy się o 9−10% w stosunku do wyników z ubiegłego roku. Do tej pory odbyły się udane testy nowego sprzętu zainstalowanego w złożu «Toromocho», wyjście produkcji na maksymalną moc według wstępnych szacunków będzie na drugą połowę bieżącego roku, w tym roczne ilości wytwarzanych produktów mogą wynieść około 275 tys. ton. Złoże «Antamina» w tej chwili już przekroczyła wcześniej obliczoną ilość produkowanego cynku i miedzi, w zeszłym roku ilość wydobywanego czerwonego metalu wynosiła 430 tys. ton. W niedalekiej przyszłości produkcja miedzi będzie zapewnione jak za pomocą nowych, jak i już istniejących projektów, co daje doskonałą okazję do wzmocnienia potencjału Peru do 2016 roku.