Rośnie produkcja tytanu
W tej chwili w kraju modernizuje się różne gałęzie przemysłu. Rośnie produkcja i eksport towarów w branży hutnictwa. Szczególnie istotne określić wzrost produkcji tytanu. Na Ukrainie nie są duże złoża rud zawierających tytan. W ciągu jedenastu miesięcy tego roku w kraju zwiększono eksport rud zawierających tytan, a także koncentratu — prawie do 326 tys. ton, a to jest ponad 41 proc. wzrostu w porównaniu z rokiem 2012. Poinformowano, że eksport wzrósł prawie do 103 milionów dolarów amerykańskich, co stanowi ponad 28%. Duża część eksportu była skierowana do Federacji Rosyjskiej (prawie jedna trzecia produktów), CHIN i wielkiej Brytanii.
Za ten czas kraj importowała nieco ponad 20 tysięcy ton rud i koncentratów tytanu. Import spadł prawie do 4 milionów dolarów, czyli o 43,6%. A prawie 94 proc. importu dostarczono z Egiptu. W okresie od maja do sierpnia, a w październiku 2013 roku import tytanu nie dokonano. Niewielka część importu przypadła na listopad. Informacje dla porównania: w ubiegłym roku w kraju został zwiększony eksport титаносодержащих rud, a także koncentratu o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2011. To określała ponad 266 tys. ton. Należy pamiętać, że w ubiegłym roku Ukraina importowała ponad 30 tysięcy ton rud i koncentratów, co stanowiło ponad trzy razy więcej w porównaniu z 2011 rokiem. Jeśli wziąć pod uwagę walutę, import, że wzrosła niemal pięciokrotnie.
Teraz na Ukrainie tytanowe rudy wydobywa się w Dniepropietrowsku i w Żytomierzu dziedzinach. Eksperci przewidują, że światowy rynek produkcji tytanu wzrośnie o 6% do 2015 roku, a produkcja dwutlenku tytanu do tego samego okresu — do siedmiu milionów ton. W ten sposób wzrost produkcji danych produktów wzrośnie do 140 tysięcy ton rocznie. A to znaczy, że potrzeba około 200 tysięcy ton tytanu gąbki w roku.
Титаносодержащие rudy są naturalnym źródłem tytanu. Metal ten charakteryzuje się niewielkim ciężarem. Jednak jego wytrzymałość jest bardzo wysoka. Nic dziwnego, że tytan jest używany w przemyśle lotniczym, kosmicznym, wojskowej, budownictwie i innych gałęziach produkcji. Największe złoża tytanu, oprócz Ukrainy, znajdują się w Chinach, w Rosji, w Norwegii, w republice Południowoafrykańskiej, w Japonii, w Australii, w Indiach, na Sri Lance, w Brazylii, w Korei Południowej i w Kazachstanie.