"Norylski nikiel": licencja przedłużona na rok
Na jeden rok — do końca grudnia 2014 r. — została przedłużona licencja geologicznych prac na Масловском działce w kraju krasnojarskim, podane przez Federalną agencję недропользованию «Норникелю».
Niniejszą licencję na naukę platynowo-miedzi i niklu MMC otrzymała jeszcze w 2006 r. Zapasy cennych metali stanowią 12,47 mln uncji platyny, 35,46 milionów uncji palladu, 1,12 mln ton miedzi, 1,3 mln uncji złota, 728 tys. ton niklu, 34 tysiące ton kobaltu.
Cena w rozwoju tej lokaty wynosi 2 mld USD. Władimir Potanin, który jest dyrektorem generalnym «Норильского niklu» jeszcze jesienią poinformował o tym, że MMC do udziału w projekcie zostali zaproszeni BHP Billiton i Rio Tinto, również na udział twierdzi, że firma «Rosyjska platyna».
Firma «Норникель», bez wątpienia, największym producentem palladu i niklu, jeden z czołowych producentów miedzi, kobaltu, platyny i rodu, a także producent złoto, iryd, selen, srebro, osmu, telluru i rutenu.
Co do zasady sprzedaży, spółka przestrzega zasady dostarczać pełna objętość otrzymanego metalu bezpośrednio konsumentom, w tym nikiel nie planuje przechowywać w magazynach firmy, biorąc pod uwagę jego niską wartość rynkową. Według Potanin ta polityka jest konieczna w celu wykluczenia jakichkolwiek działań spekulacyjnych inwestorów odnośnie produktów «Норильского niklu». Jak twierdzi dyrektor generalny, około 85% metalu odchodzi z kontraktów długoterminowych, i bardzo niewielka część idzie na kontrakty spotowe. Ale nawet w najbardziej малозначительных umowach «Норникель» stara się określić miejsce przeznaczenia metalu, aby móc śledzić маркетологическую sytuacji rynkowej.
Biorąc pod uwagę wyniki z 2013 roku «Норникель» planuje zmniejszyć produkcję niklu w średnio 23,8%, platyny o 8,3%, miedzi o 1,6 proc., palladu na 5,7 procent.
W sumie łączna produkcja niklu w 2013 roku przekroczyła popyt na prawie 150 tysięcy ton, o czym świadczą dane uzyskane Międzynarodową grupą naukowa w никелю, INSG, której członkami są kraje, które zajmują się zarówno produkcją i handlem i konsumpcją niklu. W porównaniu z rokiem 2012, kiedy nadwyżka wyniosła 65 tys. ton, nadmiar niklu wzrosła prawie 2,3 razy.