Chiński popyt na metale ziem rzadkich może rosnąć
Ministerstwo zasobów naturalnych CHIN wspólnych swoimi wynikami za ubiegły rok. Zostały one wykonane wspólnie z Ministerstwem przemysłu i technologii informacyjnych. Tak światowa produkcja rud metali ziem rzadkich osiągnęła 190 tys. ton. Z nich na Chiny przypada około 120 tys. ton. Prawie 20 tys. ton wydobyto w Birmie. Z takich samych wskaźników zakończeniu roku STANY zjednoczone i Australia. Pozostałe kraje zdobyli do około 10 tys.ton.
Głównym zainteresowaniem metale ziem rzadkich są w wielu branżach. To tworzenie urządzeń medycznych, elektrycznych, elektroniki. Istnieje również wiele konsumentów w zakresie alternatywnych źródeł energii. Głównie wykorzystywane są magnesy stałe. Idą na podstawie neodymowymi i празеодима. Według prognoz wielkość ich zużycia w najbliższych latach jeszcze wzrośnie. Przy czym tempo wzrostu będzie bardzo wysokie.
W Chinach z produkcją metali ziem rzadkich istnieją pewne trudności. Do 2016 roku była prowadzona aktywna nielegalne wydobycie. Rząd z kolei walczył z tym. W latach 2017−2018 aktywnie awansował ekologiczny monitoring. Zostały wprowadzone różne działania na rzecz ochrony środowiska. Ponadto, są one bardziej restrykcyjne z każdym rokiem. Ale i to nie wszystko. Na dzień dzisiejszy w Chinach obowiązują pewne ograniczenia. Chodzi o limitach wydobycia rud metali ziem rzadkich. To samo dotyczy ich recyklingu.
Specjaliści podkreślają, że za rok bieżący popyt na metale ziem rzadkich rozwijać. Ale stawki nie są zbyt wysokie. Powodem tego występuje konflikt handlowy z USA. Ponadto, w niektórych krajach zmniejszali dotacje na samochody elektryczne. To może prowadzić do niedoboru podaży i wzrostu cen.