Norsk Hydro: w przemyśle motoryzacyjnym przewiduje się wzrost popytu na aluminium
Największe aluminiowe firmy przewidują zwiększenia popytu na lekki metal. W szczególności norweska firma Norsk Hydro zamierza zainwestować w swój nowy projekt, nie mniej niż 180 mln USD (130 mln EURO). Biorąc pod uwagę oczekiwany wzrost popytu na aluminium, Norsk Hydro planuje budowę nowej fabryki w Niemczech, który będzie produkować samochodowy arkusz. Również firma oczekuje zainwestować 45 milionów EURO w projekt budowy zakładu w Niemczech, przetwarzania aluminium złom. Amerykańska firma Alcoa, największy dostawca metalu dla przemysłu motoryzacyjnego, również ma nadzieję, że popyt na aluminium w sektorze motoryzacyjnym wzrośnie.
Takie wnioski firma Norsk Hydro sprawia, że na podstawie tego, że od początku 2014 roku w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku zwiększył się popyt na samochody klasy premium, również na wzrost popytu wpływa czynnik sezonowy. Do niedawna sytuacja na rynku aluminium była w dość opłakanym stanie: dochody producentów znacznie się zmniejszyły, jak i produkowanych mocy, pod wpływem wielu czynników. Cena lekkiego metalu w porównaniu z rokiem 2008, na który przypadał szczyt produkcji, zmniejszyła się niemal o połowę — wpływ i globalna nadprodukcja, i spadek popytu, i znaczne zapasy w magazynach Londyńskiej giełdy. Jednak już teraz zapowiada poprawy sytuacji, ponieważ za переделами CHRL zapotrzebowanie na lekki metal pozostaje powyżej sugestie, na co stawiają duże aluminiowe firmy.
Pomimo spadku zysku operacyjnego w pierwszym kwartale 2014 r. o 28%, firma Norsk Hydro liczy na prognozy analityków, którzy uważają, że popyt na aluminium w 2014 roku wzrośnie o 2−4%.
W sumie światowa produkcja aluminium w marcu wzrosła o 42 t. ton w porównaniu z poprzednim miesiącem, o czym poinformowała firma International Aluminum Institute. W sumie zapasy aluminium na koniec pierwszego kwartału stanowiły 2,225 mln ton, podczas gdy w lutym liczba ta była 2,183 mln ton Analitycy mają nadzieję na poprawę sytuacji, licząc na to, że ograniczenie dostaw i wzrost popytu na metal przesunięty aluminium rynek w kierunku niedoboru, przewidując wynik w 586 t. ton, podczas gdy w ubiegłym roku nadwyżka wyniosła ponad 1 mln ton.
Amerykańska firma Alcoa zakłada wzrost światowego popytu na aluminium na 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Odpowiednio powstaje niedobór ofert, co automatycznie zwiększy koszt skrzydlate metalu.