• +38 (056) 790-91-90
    +38 (056) 790-91-90
  • +49 (30) 217-888-05

Lutowania stopów tytanu

23 lutego 2011
Lutowania stopów tytanu

Tytan i jego stopy są ogrzewane do wystarczająco wysokiej temperatury i aktywnie reaguje z wielu materiałów, w szczególności z gazów, które podczas lutowania części mogą stykać: tlen, azot, wodór, tlenek węgla i dwutlenek węgla, pary wodnej, amoniaku. Reakcja ta jest wraz z dyfuzję elementu składowego przylutowane materiału głębokie, co prowadzi do zmniejszenia jego właściwości mechaniczne i często całkowitej utraty skuteczności. Szybkość reakcji z gazami tytanu zależy od temperatury i składu stopu, lecz można założyć, że w temperaturze nie przekraczającej 500C, że praktycznie nie występuje. Przy wyższych temperaturach, produkt można ogrzewać właściwego przeznaczenia wyłącznie podczas lutowania w atmosferze gazu obojętnego (argon, hel) i pod zmniejszonym ciśnieniem. Dla większości stopów tytanu, maksymalna dopuszczalna temperatura ogrzewania podczas lutowania jest uważany 10000S. Powyżej tej temperatury zwykle prowadzi do silnego wzrostu ziarna i zmniejszenia właściwości mechanicznych.

stopy tytanowe są sklasyfikowane według struktury, które mają w znormalizowanej stan alfa + a-, P- i stopów p-.

Dla lutowane struktury są głównie neuprochnyaemye termicznie a- lub pseudo α-splavyVT1 (tytan techniczna)

VT5, VT5-1, OT4, OT4-1, VT20 stopy te nie są wrażliwe na naprężenia termiczne podczas lutowania i niewrażliwe na ekspozycję cieplną w wysokiej temperaturze lutowania.

α + P- stopy (VT6S, VT6, vt9, VT3-1) można stosować zarówno w stanie wyżarzonym i utwardza ​​termicznie stanu.

Celowości hartowania termicznego połączeń lutowanych jeszcze nie były badane dostatecznie.

Stopy tytanu o strukturze P- nie jest jeszcze powszechnie stosowane, zwłaszcza dla lutowanych produktów.

Jak wiadomo, tytan pokryty gęstego filmu tlenkowego ochronnej TiO2, co zapobiega zwilżaniu przez stopiony lut.

W przypadku niskiej temperatury zwilżalności lutu tytanu pod warunkiem, powłoki metalowe pośredni niklu nakładana galwanicznie lub chemicznie, a osadzanie miedzi przez powlekanie galwaniczne. Wiadomo również, konserwantów cyny kąpiel ogrzewa się do temperatury 700 - 750S, a następnie poprzez lutowanie twarde w niskich temperaturach.

Po zakończeniu procesu lutowania twardego może występować dwa -education TiO2 i rozpuszczanie tlenu tytanu. Jeżeli stężenie tlenu w otaczającym ośrodku gazowym jest mała, a temperatura jest dostatecznie wysoka, drugą prędkością większą niż w pierwszym procesie. W ten sposób nie tylko nie nowo utworzone TiO2, ale już istniejące folia zostaje zniszczona przez rozpuszczenie tlenu tytanu część. Powierzchnia tlenku tytanu jest uwalniany z filmu, i to jest dobrze zwilżane lutem.

W praktyce, w celu uzyskania dobrze zwilżona powierzchnia lutu, a w tym samym czasie, w celu zapobieżenia niedopuszczalne zanieczyszczenia tlenu i innych gazów wymaga temperatury powyżej 800 ° C, ciśnienie resztkowe trakcie lutowania w próżni 10-5 - 10-4mm Hg.; Podczas lutowania w atmosferze argonu stosuje się zwykle dodatkowo oczyszczono przepuszczając ją przez ogrzewane do temperatury 900C gąbkę tytanu lub wióry. Podczas lutowania absorber tytanu zbiorniki gazu są wprowadzane bezpośrednio do pojemnika z lutu tak, że argon przepływa do pojemnika najpierw przepuszczane przez przestrzeń wypełnioną absorbera.

Użycie ochronnych przeciekających kontenerów - ekwiwalent ekranów znaczący wzrost stopnia próżni, oczyszczanie argonu. Takie ekrany utrudniających dostęp tlenu i innych gazów reaktywnych z zakresu od ekranu w jego objętości wewnętrznej, przy czym części są tytanu. Absorpcja gazów reaktywnych tytanu ich aktualne stężenie w strefie lutowania jest znacznie zmniejszona.

22 lutego 2011
24 lutego 2011